מעיין ספיר
ג'
ספרות, שפה

מטרות

1.התלמידים יכירו זה את זה.
2.התלמידים ילמדו על הכוח של הכיתה ההטרוגנית, בה יש תלמידים שוני מהם.
3.התלמידים ילמדו חריזת חרוזים באמצעות שירו של יהודה אטלס-שני חברים

פתיחה (10 דק')

התלמידים משחקים את המשחק –הרוח נושבת לכיוון.

הכיתה יושבת/עומדת במעגל ותלמיד אחד באמצע. התלמיד אומר מאפיין שיש לו וככל הנראה לעוד כמה ילדים בכיתה לדוגמא: “הרוח נושבת לכיוון כל מי ש…. יש לו אח גדול/ אוהב חתולים/ נולד ביולי/שתה הבוקר שוקו וכד’ “. כל מי שמעגל החיצוני והמשפט נכון לגביו קם מהר ותופס מקום במעגל, מי שנותר ללא מקום הוא אומר את המשפט הבא.

(התלמידים מזהים שישנם ילדים שונים בכיתה בעלי מאפיינים/ אהבות/ תחביבים דומים להם. הם מכירים צדדים חדשים ומעניינים של חבריהם לכיתה).

גוף (5 דקות)

קוראים יחד את השיר : שני חברים/יהודה אטלס.  הקובץ של השיר מצורף

דיון קצר:

1.מה הם ההבדלים בין שני החברים בשיר? במה הם שונים?

2.כותבים על הלוח את ההגדרה של חריזה :

*חריזה היא טכניקה שירית המבוססת על חזרה של צליל דומה בסופי מילים או חזרה של תנועות.

שואלים התלמידים: מהו החרוז לשם אלי? ומה החרוז לשם אדר? האם אתם חושבים שהמספר בחר בכוונה את החרוזים האלו?

איזה עוד חרוזים אתם מזהים בשיר?

סיכום (15 דק')

כתבו חרוזים לשמות של שני חברים שלכם מהכיתה .

נסו למצוא חרוז שירמוז על האופי של החברים האלה, או על הקשר שלכם אתם, או על ההתנהגות

שלהם (כמו בשיר שני חברים). נסו להעיזר במשחק הרוח נושבת לכיוון ששיחקו בפתיחה.

(כמובן, בלי לפגוע ובלי להעליב).

-מספר תלמידים משתפים את החרוזים

קבצים וחומרי עזר

קישורים

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד
המשאבים טובים ועדכניים
השיעור משלב כלים דיגיטלים
דירוג כולל לשיעור זה הממוצע הגדול

הגב

avatar
  הירשם  
הודע על