noa shecht
ט'
שיעור
תנ"ך

מטרות

לימוד והכרת הסיפור המקראי
פיתוח שיח בדבר יושר ומוסר
עידוד הבעת דעה והטלת ספק בקרב התלמידים
פרשנות ביקורתית- גם בהיבט המקראי וגם בהיבט יום יומי
עיסוק במתחים קונפליקטואלים

פתיחה (10 דק')

  • הצגת נושא השיעור
  • מתן רקע וחזרה על הרצף הסיפורי-עלילתי עד כה
  • חלוקת הלוח הכיתתי לשלושה חלקים
  • השעור נעסוק ונדון בשלושה סיפורים מקראיים. אנחנו ננוע לאורכו של השעור, על הרצף שבין הסיפורים המקראיים לחיינו אנו
  • מזמינה אתכם בכל שלב נתון לשאול שאלות, להביע את עמדתכם (בצורה מכובדת) ולהטיל ספק. אין נכון או לא נכון. היו יצורים חושבים ודעתניים.
  • מתן זמן לשאלות בעקבות הלימוד\ החזרה
  • רגע לפני שנצלול אל הסיפורים המקראיים אני רוצה שנדון יחדיו במספר שאלות
  • מעבר לשיח כיתתי, מכבד ומתורבת לגביי עניינים של יושרה ומוסר
  • שאלות דריכה אופציונליות:
    -כמה רחוק תגיעו עבור מטרה אותה תרצו להשיג?
    -האם תמיד, כל האמצעים כשרים?
    -מהם הערכים עליהם אתם מוכנים לוותר בדרך   להשגת מטרתכם?
    -האם תסכימו לוותר על יושרה ומוסר בדרך להשגת מטרתכם?

גוף (40 דקות)

  • בשלב הראשון, נתמקד בהצגת הסיפור הראשון.
    סיפור הבכורה.
  • נקרא יחדיו את הפסוקים הרלוונטים (בראשית כ”ה, פסוקים כ’ט- ל’ד)
  • נוודא הבנה כיתית לכתוב
  • נבאר מילים קשות
  • נפענח את הקונפליקט
  • נרשום בנקודות, בקצרה בצד הימני על הלוח- מה למדנו מהספור בקריאה ראשונית.
  • בשלב השני, נתמקד בהצגת הסיפור השני. סיפור גניבת הברכות.
  • נקרא יחדיו את הפסוקים הרלוונטים (בראשית כ”ה, פסוקים ט’ו- כ’ז)
  • נוודא הבנה כיתתית לכתוב
  • נבאר מילים קשות
  • נפענח את הקונפליקט
  • נרשום נקודות בקצרה בצד השמאלי של הלוח- מה למדנו מהסיפור בקריאה ראשונית.
  • בשלב השלישי, נתמקד בהצגת הסיפור השלישי. (הסיפור מופיע מספר פרקים לאחר מכן). עבודתו של יעקב למען רחל.
  • נקרא יחדיו את הפסוקים הרלוונטים (בראשית כ”ט, פסוקים י’ח- כ’ח)
  • נוודא הבנה כיתית לכתוב
  • נבאר מילים קשות
  • נפענח את הקונפליקט
  • נרשום נקודות בקצרה גם כן על הלוח- מה למדנו מהסיפור בקריאה ראשונית.

כעת בואו נעצור.

אעשה סבב בכיתה, ואשאל את התלמידים שאלות:

  • האם בעינכם, ישנו קשר בין הסיפורים השונים עליהם למדנו?
  • מהו הקשר\הדימיון?
  • מהו השוני?
    **נסו לסמן בלוח ולמצוא נקודות השקה בין הסיפורים
  • מהי הדרך שבה יעקב בוחר על מנת להשיג את מטרתו?
  • מה המחשבות שלכם לגביי הבחירות שלו?
  • האם יש סיפור אחד שונה מבין כולם?

 

אנחנו בפתחה של תקופת המבחנים השנתית ובואו נציף את הדברים בכנות ובשקיפות מלאה על השולחן כולנו יחד.

האם יש לגטימיות ברמאות במבחנים?
דרך סיפורי יעקב השונים, איזו דרך נוספת למדנו שאפשר להשתמש בה על מנת להצליח?

אקרין כעת סרטון בנוגע לדילמה מוסרית במבחנים.

אז לתת לחבר להעתיק?
האם זו העזרה שהוא באמת צריך ממני?

סיכום (10 דק')

לסיכומו של השיעור אנסה לשקף לכיתה שכמו שראינו במהלך השעור, ישנן דרכים שונות להשיג מטרות בחיים. בדרך השנייה בה בחר יעקב, בסיפור רחל ולאה, אפשר להשיג את המטרה שלי תוך מצפון נקי, מבלי שהרמאות תרדוף אותי ותחזור אליי בחזרה.. אז בואו נחזור עכשיו לשאלות הדריכה של תחילת השעור. האם תמיד כל האמצעים כשרים? האם אוותר על ערכים של יושרה ומוסר עבור המטרה? איפה בחיים שלכם אתם פוגשים קונפליקט בין השגת מטרה ובין יושרה.

קבצים וחומרי עזר

קישורים

התוכן רלוונטי לחומר הנלמד
המשאבים טובים ועדכניים
השיעור משלב כלים דיגיטלים
דירוג כולל לשיעור זה הממוצע הגדול

הגב

avatar
  הירשם  
הודע על